Bezpieczne zakupy
  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje

Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn

Chyba każdy, kto chociaż raz w życiu pojechał nad Bałtyk, marzył o tym, by znaleźć na plaży bursztyn. Czasem wraca się do domu z kilkoma kamykami, które wyglądają łudząco podobnie do jantarów. Ale skąd mieć pewność, że udało się je znaleźć? A może to tylko brązowe kamyki? Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn? Na szczęście istnieje kilka bardzo prostych sposobów, które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości!

Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn?

Najłatwiej jest wrzucić znalezioną bryłkę do szklanki z wodą z trzema lub czterema łyżkami soli. Bursztyn – za sprawą tego, że uwięzione są w nim pęcherzyki powietrza – jest dużo lżejszy od kamienia. W związku z tym amber będzie się unosił na wodzie lub pływał, ale nie opadnie na dno i tak można go rozpoznać! Zwykły kamyk opadnie na dno szklanki.

Jak jeszcze rozpoznać prawdziwy bursztyn?

Jego polska nazwa pochodzi od niemieckiego słowa bernstein, czyli płonący kamień. Nie jest to przypadek. Nazwa ta została mu nadana po zaobserwowaniu pewnej właściwości. Podpalony bursztyn powinien spłonąć jasnym płomieniem i wydzielać duże ilości dymu pachnącego żywicą. Po tym można go rozpoznać.

Jeśli po podpaleniu jantaru nic takiego się nie dzieje, prawdopodobnie mamy do czynienia ze zwykłym kamieniem. To jednak dość niebezpieczna metoda. Po pierwsze spalony amber do niczego już się nie przyda, a przecież chodzi o to, aby mieć w domu prawdziwy bursztyn. Poza tym podpalając amber, łatwo się poparzyć. Nie oznacza to jednak, że nie można nieco zmodyfikować tej metody, aby rozpoznać jantar.

Co więc zrobić? Można nagrzać szpilkę, wyprostowany spinacz lub igłę i przyłożyć go do jantaru. Jeśli igła bardzo łatwo zatopi się w bryłce i równie łatwo będzie można ją wyciągnąć, to znaczy, że bursztyn jest prawdziwy.

Bursztyn w biżuterii – jak sprawdzić jego autentyczność?

A co z biżuterią? Czasem trudno rozpoznać amber „na oko”. Nie można przecież wyjąć bryłki ze srebrnej oprawy kolczyka, żeby sprawdzić, czy będzie się unosić w osolonej wodzie. Nikt też nie będzie przykładał gorącej igły do pięknego wisiorka, aby przekonać się, że żywica mięknie i amber jest prawdziwy. Czy to oznacza, że nie ma sposobu, aby przekonać się, że biżuteria bursztynowa jest autentyczna? Nic podobnego! Jest kilka możliwości, które mogą pomóc ocenić autentyczność jantaru w biżuterii.

Jeżeli kolczyki, bransoletka czy wisiorek mają wystarczająco duże bryłki, można wykorzystać do testu właściwości elektrostatyczne jantaru i tak rozpoznać autentyczne złoto Bałtyku! A dokładniej? Wystarczy wziąć kartkę papieru, pociąć ją na małe kawałeczki, potrzeć przez chwilę amber o materiał (najlepiej naturalny, taki jak wełna) i przyłożyć do skrawków kartki. Jeśli jantar przyciągnie ścinki, to znaczy, że jest prawdziwy. Jeśli nie, to może był za krótko elektryzowany lub nie jest prawdziwy.

Rozpoznaj prawdziwy bursztyn w biżuterii!

Aby poznać autentyczność bursztynu, można też spróbować innej, bardzo przyjemnej metody. Prawdziwy amber jest jedwabisty, śliski i ciepły w dotyku. Co więcej, gdy się go mocno potrze, wydziela przyjemny zapach.

Ponadto prawdziwy bursztyn można rozpoznać, naświetlając go światłem UV. Pod jego wpływem zaczyna świecić, staje się jasny i jakby fluorescencyjny. Żeby to sprawdzić, wystarczy włożyć kolczyki czy bransoletkę pod lampę UV do paznokci hybrydowych lub nakierować na nie latarkę UV. Jeśli jednak nie ma się do dyspozycji specjalnej lampy UV, można wykorzystać zwykłe światło słoneczne. Sposób ten sprawdzi się w przypadku korali czy bransoletek, które nie są oprawione w metal. Wystarczy wystawić amber w kierunku słońca i obracać tak, aby światło padało na niego z różnych stron. Jeśli przechodzące przez niego światło jest niebieskawe, to znaczy, że amber jest prawdziwy.

Prawdziwy bursztyn w biżuterii

Najlepszym sposobem na to, aby zyskać pewność, że bursztyn w biżuterii jest prawdziwy, jest kupowanie precjozów tylko od zaufanych producentów.

Takich, którzy wydają certyfikaty autentyczności lub otwarcie informują o tym, że nie używają jantaru prasowanego, kopalu czy imitacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl